Genel

Ev Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Dekorasyon sırasından önemsenmeyen veya yeteri kadar değer verilmeyen duvarlar dekorasyonun asli unsurları arasında yer alır. Bir salonun veya yatak odasının zarafeti mobilyalar kadar duvarların estetiğine ve zarafetine de bağlıdır. Bu nedenle duvarlara gereken önem verilmeli ve duvar dekorasyonları özenli bir şekilde yapılarak istenilen, hayal edilen dekorasyonlar kusursuz bir şekilde hayata geçirilmelidir.  Duvar dekorasyonu fikirleri çok geniş bir yelpazeye sahip olabilir ancak evinize, tarzınıza ve dekorasyon fikrinize en uygun dekorasyonu yapmak  size avantaj sağlayacak ve emeklerinizin karşılığını almanızı sağlayacaktır. Duvar dekorasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken konuları şu şekilde sıralayabiliriz:

1 ) Çok fazla aksesuar kullanmayın

Duvar dekorasyonu için çok sayıda aksesuar kullanmak doğru değildir.  Dekore edeceğiniz duvar ölçüleri ile orantılı olacak sayıda aksesuar, çerçeve, tablo veya çiçek kullanmalısınız.  Abartılı sayıda aksesuar kullanımı duvarı tamamen kaplayacak ve kalabalık gösterecektir. 

2 ) Aksesuarlar arası mesafeleri ayarlayın

Duvar dekorasyonlarından dikkat edilmeyen bir diğer nokta da aksesuarların yerleşimleri ve aralarındaki mesafelerdir. Aksesuar arası mesafeler ideal ölçülerde olmadığında çok karmaşık bir görüntü ortaya çıkacak ve oda dekorasyonunuzun istediğiniz güzellikte olmasını engelleyecektir.

3 ) Çok renkli tercihler yapmayın

Duvar dekorasyonu yaparken biblo, çanak gibi porselen aksesuarlar kullanacaksanız yapılması gereken belirli renkler belirlemek ve bu renkleri tercih etmektir.  Çok fazla sayıda renk tercih ederek duvarın bir renk cümbüşü olmasına izin vermemeli, çok renkliliğin oda dekorasyonunun önüne geçmesini önlemelisiniz.

4 ) Farklı raf sistemleri tercih edin

Yatak odası veya genç odası gibi odalarda duvar dekorasyonu yapacaksanız standart ve klasik raf sistemleri yerine modern veya farklı geometrilerde raf sistemleri tercih etmelisiniz. Modern ve geometrik raf sistemleri hem duvarı daha dekoratif gösterecek hem de3 odanın daha farklı bir dekorasyona sahip olmasını sağlayacaktır.

5 )  Mimari olumsuzlukları avantaja çevirmelisiniz

Mimari yapılarda bazen kolon, kiriş ve kapı çerçeveleri gibi anormal yapıları dekorasyon içinde daha estetik göstermek için duvar dekorasyonlarını tercih edebilirsiniz. Özellikle bu tip yapılarda farklı şekillere sahip raf sistemlerini tercih ederek hem duvar dekorasyonunuzu yapabilir hem de bu yapıları duvar dekorasyonu içinde yok edebilirsiniz. 

6 ) Özel tasarımlar yapın

Yılbaşı gibi günler için özel tasarımlar yaparak duvarlara hayat verebilir, geçici duvar dekorasyonları ile evinizde harikalar yaratabilirsiniz.  El becerileriniz ile göz kamaştırmak size kalıyor.